Almanya Special
Trend

“Yavrum Doçland!”

Oturup çay-sigara yapıyordum ki patron görünce deyiverdi bana.”Ohh! Yavrum Doçland!” diye… Kulağa hoş geliyor demi? Aslında bir süre ben de böyle düşünüyordum hatta bende artık sık kullanmaya baslamiştım ki, zaman gectikçe her sigara-çay fantezimin vazgeçilemez bir parcası haline geldi, gören “Yavrum Doçland” diyo.Velhasıl işin aslının ne olduğunu neden böyle söylendiğini sonralarda öğrendim. Tabii birine sorup öğrenmedim veya biri ” bak bu söz bu yüzden söyleniyor” demedi. Şöyle ki; hiç bir patron oturup çay-sigara yapan personeline hoşluk olsun diye böyle söylemez, bu çok belli yani!

Almanya’da yaşadıkça hergün yep-yeni birşey öğrenmemek imkansız. Bende siyasi nedenlerle Almanyaya gelmiş kamp sürecinden sonra Almanya’nın küçük bir şehrine transfer edildim, yani ikamet ettirildim. Kaldığım yer ilk etapta pek insancıl şartlara sahip olmasa da daha sonra yine ıyi kalpli Almanlar sayesinde ikamet şartlarım oldukça güzel hale getirildi. Tabi herkes benim kadar şanslı değil. Aslında tek faktör şans da değil. Öncelikle belediye personelinin çok harika olduğunu ve onların yardımsever tutumlarının payı %80. Kalan %10 için patronumu gösterebilirim. Dil sorununu aşamadığım için kendisi çok az ve değerli olduğunu sürekli dile getirdiği zamanını bana ayırmıştı böylece benim nezdimde %10’luk dilimi kapmaya hak kazandı. Geriye kalan %10’luk kısmına da odada uyuyup devletten geçinen, devletin verdiği olanakları kullanıp iş bulma derdi olmayan ve bunun için Almanyaya gelmiş olan insanlardan olmayışıma veriyorum. Transfer olup ilk Heim denen yerde kalmaya başladıktan birkaç gün sonra çarşıya çıkabilme mecali bulabildim kendimde neden mi? Kamp şartlarında o kadar yıprandık ki o psikolojiyi anlatmak bi çok zor. Bu psikolojiyi üstümden atıp güler yüzlü halime kavuşmam birkaç günümü aldı. Velhasıl çıktığım gün tesadüfen patronumla tanıştık ve beni geliştirebileceğini söyledi akabinde birkaç güne işi öğrendikten sonra çalışma izni almam için yabancılar şubesine vermem için gerekli formu doldurup verdi bana. Bu arada söylemem gerekiyor ki yabancılar şubesi Türkiye’nin en ağır işleyen kurumlarından daha ağır işliyor. Var olan çalışma iznime onay vermeleri iki ay sürdü!; dersem inanın! Neyse calismaya başladım ki hala orada çalışıyorum. Hergün statt dedikleri merkezi yürüdükçe ve havalar ısındıkça kafe önlerini mesken edinmiş yaşlı Almanları gördükçe yüz ifadelerini okumak çok zor olmadı. Çoğunun yüzündeki ifade şu: “Sonuçta bu da yabancı ve muhtemelen devletten geçiniyor yani bizim paralarımızla…” Bunu benim şahsıma özel düşünmüyorlar tabi, kendilerine göre haklı birçok gerekçeleri var. Bunlardan bir maçı şöyle:

Çocuk yardımı almak için resmen mitoz bölünen yabancılar!

Yardım alıp çalışmayan yabancı gençler!

Çalışmadıkları yetmezmiş gibi grup halinde gezip gayet yüksek sesle kendi aralarında konuşmalar!

Çok sık giyinip havalı yürümeler.

Çok rüküş giyinip çingene gibi dolanmalar! vs. vs.

Hep rüküş gezmek hemde çok sık giyinip iş saatlerinde statt’da gezmek Almanların gözüne batıyor. Işte bunlar yüzünden bu tipler yüzünde Almanların ön yargılarından bizde nasibimiz alıyoruz. Yazı biraz uzadı ama demek istediğim şu!

Gerçekten “YAVRUM DOÇLAND” diyip Alman devletinin imkanlarını hunharca kullananlar var ve sayıları hiçte azımsanacak gibi değil. Böyleleri yüzünden yürürken sigara içmekten keyif alan ben! yürürken sigara icmemeye başladım. Temiz bakımlı ve şık giyinen biriyim bu halle çarşıda gezmeye utanır hale geldim ve daha neler neler, oysa ki bende her Alman gibi çalışıp vergimi ödüyorum ve her Alman gibi kendi masraflarımı kendim karşılıyorum. Birine “Yavrum Doçland” denecekse o da çalışmayan yabancılar veeeee akşama kadar kafe önlerini mesken edinmiş her gelen geçene kötü hissettiren, çalışmayan koca popolu yaşlı Almanlardır. Pırlanta gibi olan Almanlar da var onları tenzih ediyorum. Bu sıkıntı nasıl aşılır? Daha sonraki yazılarımda değinmeyi düşünüyorum ve bu konuyu burada bitiriyorum.

Selamlar…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı