Uncategorized

Sivas-Madımak Katliamı

UnutMADIMAKlımda…
“Madımak Katliamı” diğer adıyla “Sivas Katliamı”…
Bugün bir insan olarak hangi değerlere sahibiz? Yani birkaç dakika dinle alakalı her şeyi içinizden çekin atın. Daha sonra geri alacaksınız korkmayın! Mesela Müslüman olmasaydınız yada Hristiyan olmasaydınız veya şuan inandığınız din hangisiyle ve siz de o dine mensup olmasaydınız hangi değerlere sahip bir insan olurdunuz?
Mesela;
Çocuk sevgisi olur muydu içinizde, çocuklara merhamet duyar mıydınız? Ya da,
Hayvanları sever miydiniz, hayvanlara merhamet gösterir miydiniz? Ya da,
Karşı cinsinize saygılı olur muydunuz yoksa olduğunuz cinsiyetin sahip olduğu avantajları kullanıp karşı cinsinizi daha aşağılık görür müydünüz?
Sizden olmayanı dışlar mıydınız? Rengi veya ırkı farklı olanlara haksız davranışlar sergiler miydiniz?
Mesela hırsızlık yapar mıydınız? Yetim, öksüz hakkı yer miydiniz?
Bir ağacın dalını kırar mıydınız sebepsizce? Ya da bir karıncayı bile isteye ezer miydiniz? Örnekleri çoğalta biliriz de bir dininiz olmasaydı insan öldürür müydünüz?…
Bunların herhangi birine evet diyorsanız dindar olup olmamaktan evvel insan olamamışsınız demektir. Sadece din istiyor diye insan olmanın gereği olan şeyleri yapıyorsanız zaten insan olamamış vücudunuz, bilinciniz maya tutmaz! Bozuk bir şeyler çıkar ortaya ki buna en iyi örnek Sivas’da Müslümanım deyip “Allahu-ekber” naraları atıp insanları diri diri yakalardır. Bu diri diri yaktıkları insanlar, karıncayı ezmemek için başı öne eğik, attıkları adımların hesabını yapan insanlardı. O olayın yaşandığı gün orada olup naralar atanlar şuan ne düşünüyorlar acaba? Ya da o gün ne düşündüler? Din elden gidiyor diye insan öldürdüler! Üstelik inandıkları din öldürmeyi kesin bir dille yasaklamış olmasına rağmen! Zaten yasaklamamışsa bu daha vahim ki Tanrının sadistliğine kadar konu ilerler.
Müslümanlık bu mu? Elbette değil ama müslümanım diyen o insan dışı yaratıklar nasıl bu kadar canileşebildiler! İşte demin anlattığım yere dönüyoruz! Bunlar insan olamamış müslümanlar! Bütün dinlerde var bunlar! Yaptıkları üç beş iyiliği de sadece inandıkları dinler icabı yapıyor din olmasa yapamayacakları canilik kalmayacak bu aşşağlık yaratıklar! Bunlar halâ halk içinde varlar ve ilk fırsatta yeni canilikler yapacaklar emin olun! Dün Madımak’ı yaktılar ve dolaylı da olsa savunanlar lanetlemeyenler veya sessiz kalanlar yarın bir başka yerde daha farklı rollerde yapamayacakları şey yoktur!
Öte yandan dini olmayan inançsız dinsiz insanlara bakalım?
Ateistlerin kendisi gibi olmadığı için bir başkasına zarar verdiğini duydunuz mu? Ya da bir başkasının hakkını yiyen, çocuklar istismarı yapan, ağaçlara, doğaya zarar veren, ya da yaptıkları kötülüklerle öne çıkan bir ateist tanıdığı olan var mı?
Cevabını vereyim;
Hayır!
Ateistler insan olmayı başarmış nadir kolektiflerdir. Vicdanlarıyla hareket ederler. İnsan olmak için herhangi bir dine bağlı olman gerekmiyor, insan olduktan sonra “krem peynire” bile tapabilirsin.
Amacım ateistliği anlatıp dinleri karalamak değil, benim neye inanıp neye inanmadığım da önemli değil. Amacım insan olabilmeyi insancıl olabilmeyi anlatabilmek. Dinlemeyi bilince en cahil adamdan bile öğreneceğin bir şeylerin olabileceğini unutmayalım.
Söylenecek çok şey var ama bu kadarını anlayabilmek de insan olabilmek için kapıyı aralamaya yeterli.
Madımak unutulacak bir hadise değildir ve asla unutulmayacağı bilinmelidir, bir kez daha bu katliamının müsebbiplerini lanetliyorum.
Umarım bu yazım insanlık için küçük bir katkı sunacaktır!
Yazımın başında dini ceketini çıkartıp yazıyı okuyan arkadaşlarım, o ceketlerini tekrar giyebilirler.
Sevgiyle kalın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı